چوب پنبه فرانسه سرگرمی محصولات محصول

چوب پنبه: فرانسه سرگرمی محصولات محصول طراحی ایران همکاری سرگرمی

گت بلاگز اخبار اجتماعی حاشیه‌ای ناامن و رهاشده در اصفهان , دارک

محله «دارک زینبیه» از مناطق حاشیه نشین و پرمعضل اصفهان آشنا می شود؛ منطقه ای که تا چند دهه گذشته بافت روستایی داشته و این سال ها با پیوستن به شهر، هنوز در بی ه

حاشیه‌ای ناامن و رهاشده در اصفهان , دارک

دارک؛ حاشیه ای ناامن و رهاشده در اصفهان

عبارات مهم : زندگی

محله «دارک زینبیه» از مناطق حاشیه نشین و پرمعضل اصفهان آشنا می شود؛ منطقه ای که تا چند دهه گذشته بافت روستایی داشته و این سال ها با پیوستن به شهر، هنوز در بی هویتی به سر می برد. کوچه بعد کوچه ها و خیابان های پردست انداز، بافت بومی و سنتی که بی شباهت به دهه ۴۰ هم نیست. پیرمردان کنار دکان های قدیمی میوه فروشی، بقالی یا الکتریکی، آفتاب گرفته اند. درِ منزل ها باز است و زنان چادری در کوچه ها مشغول گفت وگو. ظهر که می شود، کوچه ها مملو از فرزند هایی است که در مسیر مدرسه تا منزل هنوز هم در زمین های خاکی محله، گل کوچیک بازی می کنند.

حاشیه‌ای ناامن و رهاشده در اصفهان , دارک

جوان ترها، سرکوچه ها ایستاده اند و غریبه هایی را که به محله وارد می شوند با زیرکی دید می زنند. اینجا ولی گاهی فاصله آدم های اوج و پایین شهر تنها در دو اتومبیل که جهت معامله ای کنار هم ایستاده اند خلاصه می شود؛ هنگامی که از داخل اتومبیل مدل اوج اسکناس هایی به سمت پنجره یک پراید، پرتاب و ظرف چند ثانیه، بسته ای به داخل اتومبیل مدل اوج فرستاده می شود. پسربچه هایی که آدرس ساقی ها را به اتومبیل های بالای شهری نشان می دهند، نه باند مافیای موادمخدر هستند و نه جانی و تبهکار. اینها قربانیان کوچکی هستند که ناخواسته در محله ای چشم بازکرده اند که خریدوفروش موادمخدر به سادگی فروش موادغذایی صورت می گیرد. اینجا محله دارک هست. نه اشتباه نکنیم، مردمان اینجا همه سیاه نیستند ولی دنیای اینجا سفید هم نیست. اینجا اوضاع خاکستری است.

محله آزادی، ارزنان، شهرک امام حسین(ع)، شهرک امام خمینی(ره) و دارک از محله های مهم زینبیه جنوبی هست؛ منطقه ای که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال شهر اصفهان واقع شده است ولی از لحاظ اوضاع اجتماعی، جنوب و حاشیه شهر محسوب می شود. دارک از محله های همجوار حرم زینبیه(س)، دختر امام موسی بن جعفر(ع) هست. این محدوده قبل از سال ۱۳۰۰، انبار کاه کشاورزان این منطقه بوده و بعد از پیدایش مقبره زینبیه و احداث حرم، اغلب اصفهانی های قدیم، شب های جمعه، پای پیاده به این زیارتگاه می آمدند و شب را در حرم اتراق کرده و عصر جمعه به شهر بازمی گشتند.

محله «دارک زینبیه» از مناطق حاشیه نشین و پرمعضل اصفهان آشنا می شود؛ منطقه ای که تا چند دهه گذشته بافت روستایی داشته و این سال ها با پیوستن به شهر، هنوز در بی ه

زیارتگاه زینبیه که قدیم، زائرانی از کشورهای سوریه، عراق و لبنان را هم گرد خود جمع می کرده و از دهه ۴۰ هم مهاجران و آوارگان عراقی بسیاری در اطراف این امامزاده ساکن شدند و تا مدتی در چادر زندگی می کردند و بعد در محدوده ای از محله دارک که این روزها به شهرک امام حسین(ع) آشنا می شود، در منزل های کوچک ۵۰ متری سکونت داده شدند. منطقه زینبیه و دارک همواره در دوره های متفاوت تا امروز منطقه ای به شدت مهاجرپذیر بوده به طوری که این روزها اقلیت های متفاوت از ایرانی، افغانی، پاکستانی، سوری و نیز مهاجرانی از شهرستان های فریدن، داران و شهرهای همچون زاهدان و زابل و سیستان وبلوچستان را هم در خود جای داده هست. سبزعلی گزی که سال هاست از منطقه فریدن به این محله مهاجرت کرده، می گوید: «اغلب پرسشها معیشتی و رفاهی که روستاییان با آن روبه رو بوده اند و مشکل ها و پرسشها زندگی، آنها را به سمت شهرهای بزرگ کشانده است.

از طرفی، این مناطق جهت خرید و اجاره مسکن، قیمت های بسیار پایینی دارد. به عنوان مثال در این منطقه با یک میلیون تومان رهن و ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می توان منزل اجاره کرد. مهاجران ایرانی و غیرایرانی که به این منطقه کوچ کرده اند، به امید زندگی بهتر و تجربه شهرنشینی آمده اند، غافل از اینکه اینجا اوضاع بسیار بدتر است و حتی امکانات بعضی روستاها را هم ندارد». او در ادامه می گوید: «اینجا اندک امکانات شهری یافت نمی شود. فضای سبز نیست، وسایل تفریحی جهت کودکان وجود ندارد، خیابان هایی است که هنوز خاکی هست، منزل هایی که مقاوم نیست.

چند سالی است که فاضلاب به این منطقه آمده ولی هنوز تمامی اهالی این منطقه توانایی مالی جهت انشعاب کشی را ندارند. زنان قالی می بافند و مردان کارگری می کنند. مردان گاهی از صبح تا شب کنار بلوارهای مرکز شهر می ایستند جهت کارگری و شب بی رزق و روزی به منزل بازمی گردند. یک بقالی در این محله، بیش از روزی ۳۰ هزار تومان کاسبی نمی کند لیکن توان اقتصادی مردم پایین هست. اینجا فرزند ها هم خوب تربیت نمی شوند و خانواده هایی که توان اقتصادی ندارند، ناگزیر هستند فرزندشان را به فروش موادمخدر وادار کنند.

حاشیه‌ای ناامن و رهاشده در اصفهان , دارک

مشکلات این منطقه یکی دوتا نیست؛ از حداقل امکانات شهری تا معضلات بزرگ اجتماعی که دامن کل شهر را گرفته و بحران های هویتی میان اقوام مختلفی که با باورها، ارزش ها و فرهنگ های متفاوت کنار هم جمع شدند و اهل این اقلیم نبودن ارزش و محرومیت از امکانات شهری، آنها را نسبت به یکدیگر و نسبت به محل زندگی که در آن قرار گرفته اند، بی تعلق هم کرده است». اصغر برادران توتونچی که از قدیمی های این محله است»، می گوید: «این منطقه ابتدا بافت روستایی اصفهان بوده و چند سالی است زیر نظر شهرداری منطقه ۱۴ اداره می شود ولی هنوز نشانه های شهری را در خود تجربه نکرده هست؛ منطقه ای حاشیه نشین که این روزها بیش از گذشته میزبان اقلیت های متفاوت و مردمان مرزنشین، کولبر، روستایی و آوارگان جنگی شده است است.

سهولت در مبادله موادمخدر ولی از بزرگ ترین چالش های این منطقه است و تقریبا نیمی از مواد مخدری که در شهر اصفهان مصرف می کنند از این منطقه تامین می شود. ستاد مبارزه با موادمخدر هم بارها گفته توانایی برخورد و مبارزه با خرده فروشان مواد این منطقه را ندارد. بیکاری شاید علت مهم فروش موادمخدر این منطقه باشد درحالی که همجواری با حرم زینبیه که از دیرباز یکی از مراکز پررفت و آمد زیارتی – سیاحتی با زائران خارجی بوده، توان بالقوه ای جهت توسعه و کارآفرینی است».

محله «دارک زینبیه» از مناطق حاشیه نشین و پرمعضل اصفهان آشنا می شود؛ منطقه ای که تا چند دهه گذشته بافت روستایی داشته و این سال ها با پیوستن به شهر، هنوز در بی ه

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: زندگی | اصفهان | امکانات | اتومبیل | موادمخدر | مبارزه با موادمخدر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz